Zaczynamy pracę nad modelem WLBH

Zaczynamy pracę nad modelem WLBH

Koncepcja „Work & Life Balance”

Z naszej strony chcielibyśmy  was poinformować ze rozpoczynamy parce nad modelem oraz zapraszamy was do zapoznania się z sama koncepcją i krótka historia Work & Life Balance.

Na początku lat 70 XX wieku naukowcy zwrócili uwagę na alarmujące zjawiska wśród pracowników badanych przedsiębiorstw takich jak: duży spadek efektywności, produktywności, kreatywności oraz zaangażowania przy wydłużającym się czasie pracy, a także stale powiększająca się liczba nieobecnych w pracy ze względu na problemy zdrowotne z przyczyn psychosomatycznych. Powodem wspomnianych sytuacji był brak równowagi i harmonii w życiu człowieka[1].

Zamysł work-life balance narodził się w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 80 XX wieku, głównie ze względu na pracowników przedsiębiorstw dla których istotnym elementem jest atmosfera w pracy oraz godzenie obowiązków zawodowych z życiem osobistym. Co więcej jest to umiejętność połączenia pracy wraz z innymi sferami życia człowieka, takich jak: dom, rodzina, aktywność społeczna czy własne zainteresowania.

Koncepcja Work – Life Balance to osiągnięcie takiej równowagi aby „praca nie zawłaszcza życia osobistego a życie osobiste nie funkcjonuje kosztem pracy.

Na podstawie badań przedstawionych w sprawozdaniu „Workers Preferences and Workplace Ability z 2014” roku dowodzą, że dla 42% pracowników w Polsce i 56% na świecie zamysł work-life balance ma o wiele większe znaczenie od zarobków i awansów[2]. Teoria work life balance powstała przede wszystkim jako odpowiedź na towarzyszący nam w życiu coraz wyższy poziom stresu.

Na gruncie polskiego porządku prawa próżno szukać kompleksowych uregulowań odnoszących się do tej koncepcji. Jednakże pojedyncze przepisy m. in. Kodeksu pracy są w pewnym zakresie użyteczne dla prób wdrażania tej koncepcji.

Obecnie coraz więcej pracodawców, kieruje się w stronę Work – Life balance ze względu na utrzymanie lub pozyskanie nowego pracownika dla którego nie jest najważniejsze kryterium placowe w danej firmie.

 


[1] Babczyński B. (2011), Work – life balance, czyli zachowaj równowagę, Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, Łódź

[2] Leoński W. (2015), Work-life balance jako praktyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń

Administrator

Comments are closed.